email+36/20/933 1715 emailkapcsolat@erdosetikett.hu
Kezdje itt

Biztosan ismeri ezeket a sorokat:

"Ügyelj gondolataidra, mert azok határozzák meg szavaidat,

Ügyelj szavaidra, mert azok határozzák meg tetteidet,

Ügyelj tetteidre, mert azok határozzák meg szokásaidat,

Ügyelj szokásaidra, mert azok határozzák meg jellemedet,

Ügyelj jellemedre, mert az határozza meg sorsodat."

Azt, hogy ebben a gondolatsorban mennyi igazság van, szellemesen mutatja meg egy kísérlet, melyről Malcolm Gladwell nyomán Tari Annamária írt a „Ki a fontos: Én vagy Én” (Tercium Kiadó 2013.) című könyvében.

„John. A Bargh és két pszichológus kollégája egyetemi hallgatóknak kiosztott egy látszólag nyelvi tesztnek kinéző tulajdonságlistát, melyben elszórtan az „agresszíven” „szemtelen”, „durva”, „molesztál”, „zargat”, „tolakszik”, „megsért”szavak szerepeltek. Egy másik csoport hallgató ezzel szemben pozitív szavakkal szembesült, mint „tisztelet”, „megfontolt”, „nagyrabecsült”, „türelmesen”, „elsőbbséget ad”, „udvarias”, „szíves”.

A teszt elvégzése után a hallgatókat egyenként arra kérték, hogy egy hosszú folyosón menjenek le a kísérletvezetőhöz, ahol megkapják a következő feladatot.

Amikor egy hallgató belépett a terembe a kísérletvezető nagyon elfoglaltnak látszott, és egy „segédje” még el is állta az utat a diák előtt.

Bargh arra volt kíváncsi, befolyásolják-e a fogalmak a diákok türelmét és magatartását. A kísérletet engedélyező humán bizottság a várakozásra tíz percet engedélyezett, amit a kutatók eleinte képtelenségnek találtak. Egy diák általában fél percet vár és általában megszólítja, akihez jött.

A legnagyobb meglepetésük az volt, hogy a durva szavakat kapó diákok mintegy öt percet vártak és azután igyekeztek megszólítani őt. Azonban azok, akiket az udvarias szavakkal kondicionáltak, azok 82%-a egyáltalán nem szakította félbe őt. És látszott, hogy akármeddig várnak, türelmes mosollyal az arcukon.”

Elgondolkodtató a kísérlet eredménye?

Ha választékos szóhasználatról, diplomatikus fogalmazásról beszélünk, hajlamosak vagyunk, csak az adott helyzetben gondolkodni. Arra figyelni, hogy szavainknak akkor és ott milyen hatása van. Az azonban az eszünkbe sem jut, hogy annak,  gondolatainkat milyen köntösbe öltöztetjük,  lehet, teljesen más, tőlünk független helyzetekre, befolyása.

Az természetesen képtelen ötlet lenne, hogy "nyelvi teszttel" kondicionáljunk másokat.
Abban azonban van hatalmunk, hogy milyen stílusban, milyen szavakat és kifejezéseket használva írunk e-mailt, SMS-t, feljegyzést vagy emlékeztetőt. Milyen módon hangoljuk át, a sorainkat olvasók, gondolkodását és hangulatát.

 

 

Erdős Zsuzsanna

dr. Erdős Zsuzsanna - Etikett üzleti tanácsadó tréner coach

dr. Erdős Zsuzsanna üzleti és társasági etikett tanácsadó, tréner, coach.   A Piac és Profit, valamint a VOSZ üzleti etikett szakértője. 

Rendszeresen tart etikett programokat cégek, szakmai szervezetek, intézmények számára, illetve főiskolákon és egyetemeken.  Nyolc éve  segít ügyfeleinek "elbűvölővé", illetve "jóból, kiválóvá és egyedivé" válni.

+36/20/933 1715       kapcsolat@erdosetikett.hu

 


Etikett Klub Hírlevél

Érdekli az etikett és szeretne még jobb lenni a témában? Hasznos és érdekes etikett tippeket, ötleteket, titkos szabályokat is megismerhet ha feliratkozik a hírlevélre.

Tovább
Gondolataink, szavaink, tetteink
Cimke: